Zapraszamy do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym!
Cykl bezpłatnych spotkań online pt. ODCZAROWAĆ AUTYZM..
SZANOWNI PAŃSTWO
z wielką radością chcemy zaprosić na organizowany przez nas cykl bezpłatnych spotkań online „ODCZAROWAĆ AUTYZM”, które odbędą się w trzy kolejne poniedziałki od 12 do 26 kwietniao godz. 16:30.
Problem braku odpowiedniej i rzetelnej wiedzy na temat autyzmu jest niestety wciąż aktualną bolączką dzisiejszych czasów. Proces edukacji w tym zakresie powinien zachodzić wielopłaszczyznowo, przede wszystkim wpływając na zmiany w mentalności społecznej. Jak wynika z wielu badań naukowych, w niedługim czasie niemal każdy z nas będzie miał styczność z osobami ze spektrum autyzmu w codziennym życiu. Dostrzegając ten trend, jak też konieczność odpowiedzialnego edukowania naszego społeczeństwa, wychodzimy naprzeciw temu niezwykle istotnemu wyzwaniu.
Tematyka, jaką poruszymy w trakcie prelekcji, obejmie zagadnienia, które z pewnością okażą się niezwykle przydatne i interesujące dla wszystkich dyrektorów placówek edukacyjnych, nauczycieli, rodziców i opiekunów, jak też samych osób ze spektrum autyzmu.
Podczas trzech wykładów postaramy się odpowiedzieć na trzy najistotniejsze pytania:
- · Czym jest autyzm? Od obserwacji dysfunkcji rozwojowych do diagnozy.
- · Czym należy się kierować przy wyborze placówki edukacyjnej dla dziecka z ASD / dziecka z orzeczeniem?
- · Nauczyciel, Rodzic, Specjalista – czy dążyMY do wspólnego celu?
Spotkania będą prowadzone przez profesjonalną kadrę posiadającą wieloletnie doświadczenie w pracy edukacyjnej i szeroką wiedzę w zakresie poruszanych tematów.
Honorowy Patronat
Wojewoda Podkarpacki Ewa LeniartMarszałek Województwa Podkarpackiego Władysław OrtylPrezydent Miasta Rzeszowa Marek BajdakPodkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch
Serdecznie zapraszamy, łącząc wyrazy szacunku
Krystyna Wróblewska
Dyrektor PCEN w Rzeszowie
Agata Pieniążek
Prezes Rzeszowskiego Stowarzyszenia
SOLIS RADIUS
„KATYŃ – 1940”
Aby ocalić od zapomnienia dramatyczną śmierć polskich jeńców, na całym świecie sadzi się KATYŃSKIE DĘBY PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w okolicach Katynia, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko.
Major Konrad Pawlikowski
PAMIĘTAMY
Lista dzieci przyjętych do przedszkola na rok 2021/2022
Lista dzieci przyjętych do Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Nowej Wsi na rok szkolny 2021/2022.
Proszę o potwierdzeniu przez rodzica kandydata woli przyjęcia do oddziału przedszkolnego Oświadczenie potwierdzenia woli do 13 kwietnia 2021 r.
- BAŁCHAN HUBERT
- BARĆ MIKOŁAJ
- BRZOSTOWSKI WIKTOR
- DOBEK PATRYK
- GŁUCHOWSKA OLIWIA
- ISKRA ELENA
- ISKRA EMILIA
- MAŹNICKI JAKUB
- PAZDAN MAGDALENA
- PAZDAN PIOTR
- RUSZAŁA ALEKSANDRA
- SIUCIAK JULIA
- TEPER MARCELINA
- WIATER ŁUCJA
LISTA REZERWOWA:
- BŁAŚ ANTONINA
- BUDZYN JULIA
- JACEK BARBARA
- RUSZAŁA MICHAŁ
- STEC HANNA
- ŚRODOŃ STEFANIA
- ŚWIRAD ALEKSANDER
Życzenia wielkanocne 2021
Zamknięcie przedszkola na dwa tygodnie
Szanowni Państwo!Przez dwa tygodnie (27.03-9.04) zamknięte będzie nasze przedszkole (może zostać zorganizowany dyżur dla rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych - żołnierzy, policji, funkcjonariuszy straży pożarnej).Minister zdrowia zaznaczył, że rodzice będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego.
Mega Misja
Z radością informujemy, że za postępy naszych dzieci w Mega Misji. Psotnik przysłał nam kreatywny zestaw plastyczny.
Dziękujemy Mega Misji za nagrodę.
Dokumenty rekrutacyjne do Oddziałów Przedszkolnych i klasy I na rok szkolny 2021/2022
Walentynki w klasie III
Okazją do kolejnych zajęć bibliotecznych z uczniami klasy III stało się święto zakochanych czyli Walentynki. Na początek trzecioklasiści wysłuchali bajki „O Wilku, który chciał się zakochać”,
a potem ……..
Chcesz dowiedzieć się więcej wejdź na stronę biblioteki szkolnej
Dzień Świętego Walentego
„Poczęstuj się dobrym słowem” - które przesyła klasa 4
Ty tez możesz przesłać dobre słowo.
Przedszkolaki przygotowały sałatkę owocową
Przedszkolaki z grupy młodszej samodzielnie przygotowały sałatkę owocowa. Witaminowa sałatka była pyszna:) Życzymy dalszych sukcesów kulinarnych
Paczki świąteczne ufundowane przez Radę Rodziców
Pasowanie na czytelnika
Dnia 5 lutego 2021 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników bibliotek: szkolnej i publicznej. Uczniowie zostali zaproszeni w wyjątkową podróż do krainy książek. Podróż odbywała się pociągiem. Zanim jednak nasze biblioteczne pendolino wyruszyło w drogę, każde dziecko musiało kupić bilet, czyli odgadnąć zagadkę związaną z biblioteką i książkami. Po wykonaniu zadania pociąg ruszył, zatrzymując się na trzech stacjach. Na pierwszej „W świecie książki” zaprezentowano uczniom ciekawe pozycje znajdujące się w bibliotekach, druga nazywała się „Zniszczone piękno”. Tu z kolei uczniowie zobaczyli tylko zniszczone i poplamione książki. Na tej stacji pierwszoklasiści wysłuchali też próśb książek i dowiedzieli się, jak należy dbać o nie. Ostatnia stacja to „Jaka to bajka” - uczniowie musieli zmierzyć się z zagadkami sprawdzającymi znajomość baśni, bajek i wierszy. Ze wszystkimi zadaniami pierwszoklasiści poradzili sobie doskonale i wtedy nadszedł czas na złożenie przez nich przyrzeczenia i dokonanie aktu pasowania na czytelnika. Uroczystość uświetniła piękna recytacja wierszy o książce w wykonaniu pierwszaków. Na pamiątkę tego spotkania uczniowie otrzymali dyplomy i zakładki do książki.
Wszystkim nowym czytelnikom życzę, aby książki odkryły przed nimi świat tajemnic, przygód, niezwykłych emocji i wiedzy. Zapraszam do Biblioteki. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.
Serdeczne podziękowania dla wychowawczyni klasy I Pani Grażyny Nowak oraz Pani Joanny Stec i dla Pani Joanny Stanuch za współpracę w przygotowaniu uroczystości.
Grażyna Barć
10
Ludowy Klub Sportowy „DIAMENT” Pstrągowa Zaprasza
NOWE STROJE SPORTOWE DLA NASZYCH UCZNIÓW
- 6
Szczepienie przeciw COVID-19
Opracowanie skutecznej szczepionki na COVID-19 położy kres pandemii na świecie. Żeby jednak ten scenariusz stał się faktem – konieczne jest, aby duża część populacji przyjęła szczepionkę. Do tego potrzebne są nie tylko procedury i logistyka, ale przede wszystkim – zaufanie.
Co chcemy przekazać?
· Troska – szczepiąc troszczymy się nie tylko o samego siebie, ale przede wszystkim naszych najbliższych. Każdy z nas ma kogoś o którego może się zatroszczyć (chociażby samego siebie). Wzajemną troskę wynosimy z domu.
· Znasz to – szczepionkę znamy od małego, mama zabierała nas na szczepienie i od lat z nich korzystamy. To szczepionka jak każda inna.
· To już ostatni krok w walce z pandemią - szczepionka jest naszym ostatnim krokiem w tej walce o powrót do normalności.
Dlaczego warto się zaszczepić? 10 powodów:
1. Uchronisz się przed zakażeniem COVID-19
2. Uratujesz komuś życie
3. Bo masz taką możliwość – szczepionki są dobrowolne, bezpłatne i skuteczna
4. Pomożesz zwalczyć pandemię na świecie
5. Zyskasz spokój wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych
6. Bo szczepionki są bezpieczne – zbadane przez polskie i unijne instytucje
7. Bo zostaniesz zbadany wcześniej i poznasz swój stan zdrowia
8. Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności
9. Bo to szansa na: rezygnację z maseczek, powrót do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin, teatrów…
10. Bo szczepionka to najbardziej skuteczna metoda chroniąca przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tego od kilkuset lat.
Szerzej: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dlaczego-warto-sie-zaszczepic-przeciwko-covid-19
Gdzie znaleźć odpowiedzi na pytania? Zakładka: „Pytania i odpowiedzi” https://www.gov.pl/web/szczepimysie/pytania-i-odpowiedzi
15 lat temu zmarł ksiądz Jan Twardowski
Ksiądz-poeta, nazywany również "księdzem Janem od biedronki". Wydał ponad 20 tomów poezji - pisał też eseje, anegdoty oraz opowiadania.
Niektóre aforyzmy z jego utworów weszły do języka potocznego, jednym z najbardziej znanych jest zdanie: "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą". W rocznicę śmierci patrona naszej szkoły przypominijmy sobie właśnie ten wiersz, z którego pochodzi ten znany wszystkim cytat:
"Śpieszmy się"
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno
Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnia czy ostatnia pierwsza.
Zmarł 18 stycznia 2006 roku. Został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
W 2013 roku w Warszawie, nieopodal kościoła sióstr wizytek, gdzie pracował ksiądz Jan Twardowski, stanął pomnik w formie ławki z figurą duchownego. Na ławce wyryto napis, będący fragmentem wiersza poety: "Można odejść na zawsze, by stale być blisko".
Ferie 2021
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich tegoroczne ferie uczniowie spędzą głównie w domach. Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący i ciekawy, dlatego …:
Ferie z TVP
Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską, więcej informacji na: https://centruminformacji.tvp.pl/51377369/ferie-z-tvp-wyjatkowa-propozycja-dla-rodzin
Akcja „Ferie bez nudy”
Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej, więcej informacji na: http://www.feriebeznudy.pl/
Ferie z Polskim Radiem – audycje i słuchowiska dla dzieci i młodzieży
Polskie Radio zmienia swoją ramówkę na czas ferii zimowych. W ofercie znajdą się specjalne audycje oraz słuchowiska dla dzieci i młodzieży, więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ferie-z-polskim-radiem–audycje-i-sluchowiska-dla-dzieci-i-mlodziezy
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w czasie ferii
Szanowni Państwo!
W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto – w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii – powstała poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. Rozpocznie ona swoją działalność 1 stycznia 2021 r.Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie:
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 9191
Archiwum Aktualności