GREENOPOLIS
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi 1 grudnia 2019 rozpoczęła międzynarodowy projekt w ramach programu ERASMUS +. Projekt, którego koordynatorem jest szkoła w Nowej Wsi zatytułowany jest „GREENOPOLIS – Interactive eBook on Sustainable Development”. Polega on na międzynarodowej współpracy nauczycieli z Polski, Grecji, Chorwacji i Portugalii. Efektem końcowym jest e-book dla dzieci w wieku przedszkolnym na temat zrównoważonego rozwoju.
Nauczyciele tworząc e-booka opracowują również do niego scenariusze do wykorzystania na zajęciach. Dzieci poprzez zróżnicowane formy pracy (konkursy, quizy, zabawy) poznają zasady zrównoważonego rozwoju, będą rozwijać umiejętność czytania, pisania, liczenia w dostosowanej do ich wieku możliwości i formie. E-book oraz scenariusze powstaną w języku polskim, chorwackim, greckim, portugalskim i angielskim oraz będą darmowym narzędziem dostępnym dla wszystkich zainteresowanych.
Szkoła w Nowej Wsi podejmuje innowacyjne działania projektowe mając na celu chęć wdrożenia nowych sposobów i narzędzi do wykorzystania na zajęciach z dziećmi oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli. Istotnym aspektem projektu jest wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami z różnych krajów co pozwoli na kontunuowanie współpracy na płaszczyźnie międzynarodowej. 27-28 stycznia nauczyciele z partnerskich szkół w Grecji, Chorwacji i Portugalii odwiedzili Nową Wieś, która otwiera się na Europę. Owoc prac projektowych autorstwa m.in. nauczycieli Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego pozwoli na promocję szkoły, gminy i Polski.
O wszelkich postępach będziemy informowali na bieżąco.
Nasz projekt posiada już swoje logo.
Bardzo cieszymy się, że jednym z elementów jest tak ważna dla naszej szkoły biedronka.
Broszura informacyjna dotycząca projektu została przygotowana w języku angielskim, greckim, chorwackim, portugalskim i oczywiście polskim.
Zapraszamy również do odwiedzania strony projektu, na której można śledzić postępy
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Nawet najmłodsze dzieci z naszej szkoły zostały zaangażowane w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Przedszkolaki przyszły ubrane na niebiesko aby swoim strojem okazać wsparcie dla osób w spektrum autyzmu. Na początku zajęć wysłuchały bajki o dziewczynce z autyzmem. Ta forma pozwoliła im oswoić się z tematem i dowiedzieć się, że choć się różnimy, to każdy jest tak samo ważny. Następnie dzieci wykonały pracę plastyczną – niebieskiego motyla. Zdjęcia z akcji zostały opublikowane na stronie szkoły, aby dotrzeć do większego grona odbiorców i zachęcić do podejmowania działań na rzecz integracji społecznej.
Dzień godności
Nasza szkoła zaangażowała się w challenge, który miał na celu okazać wsparcie osobom z niepełnosprawnością intelektualną i zasygnalizować społeczności szkolnej oraz lokalnej, że osoby te posiadają takie same prawa i wartość jak ludzie zdrowi. W pobliżu naszej szkoły znajduje się dzienny ośrodek terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nasze placówki regularnie ze sobą współpracują. Każdy uczeń naszej szkoły ma dzięki temu szansę na rozwinięcie w sobie wrażliwości i pogłębienie wiedzy na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych.
Doświadczenia z wodą
Już od kilkunastu lat problem zanieczyszczenia i zaśmiecania naszej planety nurtuje ekologów. Niewłaściwa gospodarka odpadami powoduje zanieczyszczenie nie tylko wód, ale również powietrza i gleby. Co roku z naszego globu znikają kolejne gatunki zwierząt, ptaków i roślin, a winny jest temu człowiek. Aby przybliżyć problem oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko wodne oraz organizmy, które je zamieszkują, przedszkolaki wzięły udział w doświadczeniach z wodą, olejem, detergentami i piórami. Przeprowadzony eksperyment uświadomił dzieciom, że pióra ptaków, które miały kontakt z olejem są ciężkie i posklejane. Ptak nie może latać i w efekcie umiera. Przez detergenty pióra ptaków tracą wodoodporność, zwiększa się ciężar ptaka, który w efekcie tonie. Dzieci były bardzo przejęte losem ptaków i deklarowały chęć dbania o ekologię razem ze swoimi rodzicami.
Dzień zdrowych kanapek
W ramach zajęć z równoważonego rozwoju, w przedszkolu został zorganizowany Dzień Zdrowych Kanapek. Dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe i 5 porcji warzyw, owoców i soków. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Dzieci dowiedziały się jakie wartości odżywcze mają produkty, z których miały samodzielnie przygotować drugie śniadanie. Nawet największe niejadki z apetytem zjadły kolorową, zdrową i samodzielnie przez siebie przygotowaną kanapkę.
Przedszkolny zielony ogródek
W ramach projektu, dzieci z pomocą nauczycielek założyły własny ogródek. Na zajęciach dowiedziały się jakie warunki muszą być spełnione, żeby rośliny mogły się rozwijać Do założenia ogródków, zgodnie z zasadą „zero waste”, przedszkolaki wykorzystały niepotrzebne litrowe butelki po napojach. Po przecięciu na pół, okazały się znakomitymi doniczkami. Tym sposobem dzieci nauczyły się samodzielnego recyklingu. Założenie i obserwowanie ogródka było cenną lekcją ekologii, samodzielności i odpowiedzialności. Ponadto przedszkolaki wykorzystały dojrzałą już sałatę, rzodkiewkę, pomidorki koktajlowe, pietruszkę i szczypiorek do zrobienia własnoręcznie kolorowych, pysznych, a jednocześnie zdrowych kanapek.
Akcja segregacja
Wiedza społeczeństwa o konieczności segregacji śmieci rośnie. Naukę warto zacząć od najmłodszych lat. Nasza szkoła zaangażowała dzieci w dbanie o czystą planetę. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega recykling i jak należy segregować odpady. Ponieważ dzieci najlepiej przyswajają nowe wiadomości przez działanie, pod opieką swoich Pań wybrały się na sprzątanie pobliskiej okolicy.
Dzień pszczoły
Bez pszczół nie ma życia! Dzięki tym małym stworzeniom możemy jeść owoce oraz cieszyć się widokiem kwiatów i drzew. Każdy powinien wiedzieć jak bardzo pszczoły są potrzebne aby chronić je przed wyginięciem. Dlatego przedszkolaki wzięły udział w obchodach „Dnia pszczoły”. Dzieci dowiedziały się wielu wiadomości o życiu pszczół, etapach produkcji miodu, o wartościach odżywczych miodu i o pracy pszczelarzy.
Sensoryczny karmnik
Akcja dokarmiania ptaków pozwoliła dzieciom na doświadczenia sensoryczne które są konieczne do rozwoju mózgu małych dzieci. W końcu ręka jest instrumentem mózgu jak mówiła kilkadziesiąt lat temu włoska lekarka Maria Montessori. Wykonanie karmników było wspaniałą gimnastyką dla małych rączek.
Możemy też z dumą i radością powiedzieć, że w naszej szkole na dobre zakrólowała zasada „zero waste” – z akcji robienia zdrowych soków nic się nie zmarnowało! Do produkcji karmników posłużyły resztki owoców. To była cudowna lekcja ekologii.
Zdrowy sok
Każde dziecko lubi pyszne napoje. W naszej szkole dzieci mogły własnoręcznie wyprodukować sok, który nie tylko wspaniale smakował ale był przede wszystkim zdrowy. Przedszkolaki miały zatem zajęcia kulinarne i edukacyjne. Na zajęciach dowiedziały się jakie produkty powinno się jeść aby dbać o zdrowie. Nauczycielka podkreśliła jak wiele witamin zawierają świeżo wyciśnięte soki. Dzieci słuchały z uwagą i niecierpliwie oczekiwały na część praktyczną. Ochoczo zabrały się do pracy a efekty dały im ogromą radość i dumę. Ze smakiem wypiły własny produkt.
Pierwszy dzień sesji szkoleniowej Greenopolis Teacher's Training w Chanii w Grecji!
Drugi dzień sesji szkoleniowej Greenopolis Teacher's Training w Chanii w Grecji!
Wydarzenie promujące realizacje projektu Greenopolis
Artykuł w Kwartalniku Czudeckim
Zachecamy do przeczytania w Kwartalniku Czudeckim artykułu podsumowującego realizowany przez naszą szkołę projekt GREENOPOLIS współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej ERASMUS+