• ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 

         

        Wtorek: 9.45 – 12.35 

         

        Środa:   10.20 – 13.30  

         

        Czwartek: 8.30 -9.40 i 10.40 -11.30

         

        Piątek:   8.30 -11.30 

           

    •  

      INNOWACJA PEDAGOGICZNA
      „W ŚWIECIE BAJEK I BAŚNI – TEATRZYK KAMISHIBAI”.

       

      Program innowacji pedagogicznej realizowany był w drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022 raz w tygodniu. Innowacją zostali objęci uczniowie uczęszczający na świetlicę. Celem programu było upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i promowanie teatrzyku kamishibai jako jednej z metod prezentacji literatury. Najpierw dzieci  zostały zapoznane z historią teatrzyku kamishibai oraz z budową tego rodzaju bajki. Następnie obejrzały „Calineczkę”, którą zaprezentowała pani bibliotekarka Joanna Stanuch. Kolejnym krokiem był wybór bajki, napisanie planu wydarzeń i przygotowanie do niego ilustracji. Największą frajdę sprawiły dzieciom zajęcia, podczas których wyszukiwały do prezentacji dodatkowych efektów. Były to tańce do muzyki i śpiewanie piosenek. Każdy chciał się koniecznie zaprezentować. Efekt pracy obejrzały przedszkolaki i uczniowie klas I, II, III, VI i VII.

      Na podstawie przeprowadzonych rozmów z uczestnikami innowacji można stwierdzić, że zajęcia z wykorzystaniem metody kamishibai były dla dzieci atrakcyjne i ciekawe. Większość z nich chciałaby kontynuować przygodę z teatrzykiem obrazkowym.

      Dziękuję bardzo wszystkim dzieciom występującym w przedstawieniu i zaangażowanym w projekt, ich rodzicom za współpracę oraz panJoannie za gościnne zajęcia ze Świetliczakami.

       

    •  

      „SPOTKANIE POETYCKIE Z PANIĄ JOANNĄ BRZOSTOWSKĄ”

       

      Co roku w dniach od 8 do 15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa – Tydzień Bibliotek. 
      W tym czasie biblioteki w Polsce przygotowują atrakcyjne programy wydarzeń m.in. spotkania z pisarzami czy poetami. I my tj. Biblioteka Publiczna
      i Szkolna też do nich dołączyliśmy. Z tej okazji w dniu 12 maja br. zaprosiliśmy Panią Joannę Brzostowską – naszą lokalną poetkę. Do udziału w tej poetyckiej uczcie zaangażowaliśmy uczniów kl. 5 wraz z wychowawcą Panią Anną Biedką. Podczas tego spotkania wszyscy obecni czytali wiersze
      z tomiku poezji Pani Joanny pt. „ Nerwy na skórze”. Następnie nasza poetka wyjaśniła czym jest poezja, kto może ją tworzyć i jakie są warunki, aby powstał wiersz. Po zapoznaniu się z tymi cennymi informacjami i radami uczniowie sami stworzyli krótkie, ale piękne wiersze. Na zakończenie spotkania Pani Brzostowska wręczyła swój debiutancki tomik poezji, opatrując go autografem.

      Dziękuję za przybycie i uczestnictwo: Pani Joannie Brzostowskiej, Pani Joannie Stanuch, uczniom kl. 5 i wychowawczyni Pani Annie Biedce.
      Było cudownie.

       

                

    •  

      ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

      Są takie święta, które są bardzo ważne dla biblioteki, jednym z nich jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Uczniowie naszej szkoły podczas krótkiego programu artystycznego „Książka przed sądem” obronili książkę, wykazując jej ogromne zalety. Przedstawienie w wykonaniu uczniów
      z grupy świetlicowej stało się również doskonałą promocją czytelnictwa wśród uczniów.

       

         

       

       

       

       

    •  

      ANDERSEN JAKIEGO NIE ZNAMY

       

      „Andersen jakiego nie znamy” – takie hasło przyświecało spotkaniu z uczniami klasy II SP w Nowej Wsi, które odbyło się 1 kwietnia 2022 r. ,
      w przeddzień 217. rocznicy urodzin H.Ch.Andersena i Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. W bajkowy nastrój wprowadziło nas piękne wykonanie utworu pt. „ Podróż do krainy bajek”przez uczennicę  Lenę Oliwę. Następnie uczniowie poznali biografię i ciekawostki  z życia tego wspaniałego bajkopisarza oraz wysłuchali baśni „ Pierwiosnek”. Pani bibliotekarka pokazywała różne przedmioty codziennego użytku,
      a drugoklasiści odgadywali z jaką baśnią tego pisarza im się one kojarzą. Na zakończenie spotkania uczniowie zrobili pięknego pierwiosnka
      z rurki i bibuły.

      Dziękuję dzieciom z klasy II, wychowawczyni Pani Grażynie Nowak i bibliotekarce Pani Joannie Stanuch za wspólne zajęcia.




    •  
       
      ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
       
       

      22 marca br. z okazji obchodzonego  Światowego Dnia Poezji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie pod hasłem „ Poeci dla dzieci:
      Maria Konopnicka”. Uczestnikami tego wydarzenia były uczniowie klasy 4 SP w Nowej Wsi. Po wysłuchaniu utworu Antonio Vivaldiego
      „Cztery Pory Roku – Wiosna”, uczniowie przeczytali 10 znanych wierszy autorstwa M. Konopnickiej, związanych z tą piękną porą roku.
      Odbyła się również rozmowa, o najbardziej charakterystycznych oznakach wiosny.Na zakończenie czwartoklasiści wykonali
      słońce z wielobarwną tęczą, z talerzyka i bibuły.

      Dziękuję Pani Joannie Stanuch i uczniom za wspólny udział w przemiłym spotkaniu.

       
       

            

       

       

       
       
    •  
      PASOWANIE NA CZYTELNIKA
       

      W piątek 4 lutego 2022 uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej i Gminnej Biblioteki Publicznej. I choć większość dzieci już od dawna regularnie odwiedza biblioteki, to oficjalne przyjęcie do grona miłośników książek miało miejsce dopiero w dniu pasowania. Wyjątkowych gości wraz z wychowawczynią panią Józefą Czarnik oraz panią dyrektor Agnieszkę Lesiak, powitały w bibliotece panie bibliotekarki Grażyna Barć i Joanna Stanuch. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Książki są cool”. Uczniowie klasy I wystawili piękne przedstawienie na temat znanych i lubianych przez dzieci bajek i baśni. Pani Joanna Stanuch opowiedziała o pracy bibliotekarza, zasadach wypożyczania książek
      i księgozbiorze znajdującym się w bibliotece. Następnie pani Grażyna Barć, z biblioteki szkolnej przeprowadziła krótki „egzamin”, mający na celu sprawdzenie wiedzy na temat funkcjonowania obu bibliotek, a także znajomości postaci z bajek i trzeba przyznać, że uczniowie bardzo dobrze sobie
      z tym poradzili. Po nim nastąpiło pasowanie, podczas którego uczniowie złożyli przyrzeczenie,
      że będą kochać i szanować książki. Z tej okazji dostali notesy z prośbami książek, w których w przyszłości mogą stworzyć własne, ciekawe historie. Całość spotkania zwieńczyło wspólne pamiątkowe zdjęcie. Mamy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych będą częstymi gośćmi w bibliotece.

      Dziękuję Pani Dyrektor Agnieszce Lesiak oraz uczniom klasy I wraz z wychowawczynią Panią Józefą Czarnik za przybycie i aktywny udział w tym wydarzeniu, a Pani Joannie Stanuch za współpracę w przygotowaniu uroczystości.

       

       

    • WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

       

      ·  W roku szkolnym 2021/22 klasa V (10 osób) uczestniczyła w programie: „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości” realizowanym przez fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Celem programu było wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką pani Anny Biedki, Grażyny Barć oraz Kamila Stolarskiego uczniowie czytali książkę „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, a następnie omawiali wybrane wartości, takie jak: optymizm, przyjaźń i szacunek. Uczniowie dyskutowali na temat istoty i skutków stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych, jak również stworzyli plakaty i film przedstawiający wybraną przez siebie wartość: „Optymizm”. Film zamieszczony jest na youtube.

      https://youtu.be/112ESyQ51wY




    •  

      PRZYJDŹ DO NAS ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

       

      6 grudnia to dzień, w którym Św. Mikołaj obdarowuje wszystkich prezentami. Jest więc to dla niego bardzo pracowity czas.  Do świetlicy szkolnej również przybył Gość, jednak tym razem była to Pani Mikołajowa, która przyniosła list od samego Św. Mikołaja.  Podczas tej wizyty dzieci wysłuchały legendy, z której dowiedziały się kim był ów Święty i dlaczego to właśnie on rozdaje wszystkim upominki.  Świetliczaki odgadywały zagadki wyświetlane na tablicy multimedialnej i układały wirtualne puzzle. Wśród innych atrakcji znalazły się:  zabawa ruchowo - naśladowcza, zgadywanie co znajduje się w czerwonym worku, a także nauka i wspólne śpiewanie piosenki „ A Mikołaj pędzi…” Następnie dzieci zrobiły z papieru kolorowego i waty sylwetkę Św. Mikołaja oraz  otrzymały prezenty, które były dla nich dużą niespodzianką i sprawiły im wiele radości.

      Dziękuję dzieciom ze świetlicy i Pani Joannie Stanuch za wspólne zajęcia.

       

       

    •  

      DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

       

      26 listopada br. do przedszkolaków z gr. „ 0” zawitał Pluszowy Miś. Okazją do tego spotkania był obchodzony 25 listopada Dzień Pluszowego Misia.

      Przedszkolaki wspólnie z Misiem tańczyły przy piosence „Wszyscy są, witam Was”, w towarzystwie swoich ulubionych maskotek. Następnie obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą  historii Pluszowego Misia, a także dowiedziały się o zwyczajach tych wzbudzających sympatię, pomimo swoich potężnych rozmiarów zwierząt. Po wysłuchaniu i oglądnięciu prezentacji dzieci odpowiadały na pytania zawarte w quizie, a następnie brały udział w zabawie naśladującej niedźwiadka. Ostatnim punktem zajęć było zrobienie podobizny misia z płyty kompaktowej oraz papieru kolorowego. Całość zwieńczyło wręczenie pamiątkowych dyplomów i wspólne zdjęcie.

      Dziękuję Pani Joannie Stanuch, Agnieszce Ptak, Natalii Holweger i przedszkolakom za wspólny udział w spotkaniu.

       

       

    •  

      WYPRAWKI CZYTELNICZE

      W wtorek (23 listopada) nasi pierwszoklasiści otrzymali od Instytutu Książki Wyprawki Czytelnicze. Są to:„Pierwsze Abecadło” - antologia tekstów najlepszych autorów dziecięcych,,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” - poradnik dla rodziców oraz zbiór pomysłów na zabawy dla dzieci związane z tekstami książki ,,Kreatywny alfabet” - plakat z literami do wycinania.

       

       

    •  

      PORANEK POETYCKI „ LITERACKI PREZENT DLA OJCZYZNY”

      11 listopada 2021 r. będziemy obchodzić 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Aby uczcić to wydarzenie  5 listopada  odbyły się zajęcia z uczniami klasy 7 pod hasłem : „Literacki prezent dla Ojczyzny.” Podczas spotkania uczniowie wysłuchali we fragmentach pieśni patriotycznych, w nowoczesnej aranżacji. Kolejnym punktem była prezentacja multimedialna pt. „ Droga Polski do Niepodległości”, którą przedstawił Pan Kamil Stolarski – nauczyciel historii. Następnie uczniowie czytali wiersze patriotyczne oraz wykonali piękne kotyliony z papieru.

      Serdecznie dziękuję Panu Kamilowi Stolarskiemu, Pani Joannie Stanuch za współpracę oraz uczniom
      za aktywny udział w spotkaniu.

       

                  

       

    • Jedz zdrowo!

      Kolejne spotkanie biblioteczne z grupą świetlicową przygotowane przez Bibliotekę \Szkolną i Bibliotekę Publiczną odbyło się pod hasłem
      „Jedz zdrowo”. Najpierw dzieci wysłuchały bajki Lidii Ippold „Pszczółka Zuzia i witaminy”, a następnie wzięły udział w zajęciach
      na temat zdrowego odżywiania z p. Jolantą B. – nauczycielką biologii. Zajęciom towarzyszyły również różne zabawy muzyczno – ruchowe
      i dydaktyczne. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej. Dzieci ulepiły ulubione owoce i warzywa z plasteliny
      i ułożyły je na papierowym talerzyku.

      Dziękuję Paniom Joannie S. Jolancie B. i Natalii H. za współpracę.

       

       

       
    •  

      NOC BIBLIOTEK
       

      W piątek 22 października 2021 roku odbyła się VII edycja Nocy Bibliotek. Akcji towarzyszyło hasło „Czytanie wzmacnia”.
      Biblioteka Szkolna i Biblioteka Publiczna zaprosiły tym razem na zajęcia biblioteczne przedszkolaków.
      W formie teatrzyku kamishibai dzieciom zostały zaprezentowane dwie krótkie baśnie – „Dwunastu podróżnych”

      H.Ch. Andersena i „Ogród Niebios”. Podczas spotkania maluchy uczestniczyły w quizie „Jaka to bajka” i doskonale odgadywały ukryte tytuły bajek. Dzieci wykonały też pracę plastyczną. Ich zadaniem było pokolorowanie wybranej postaci z bajki, którą następnie pani Ania przypięła do opasek maluszków. Największą frajdę sprawiło dzieciom robienie tatuaży. Na koniec przedszkolaki otrzymały pamiątkowe balony.

      Dziękuję Paniom Joannie Stanuch, Annie Jedlińskiej  i Teresie Banaś za współpracę.

               

       

       

    • SPOTKANIE AUTORSKIE Z WIOLETTĄ PIASECKĄ

       

       

      1 października 2021r. gościła w naszej szkole pani Wioletta Piasecka, autorka wielu baśni i bajek dla dzieci, biografii, wierszy, sztuk teatralnych
      i słuchowisk radiowych oraz książek dla
      dorosłych. W niezwykle interesującym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I – III i oddział przedszkolny. Autorka, już na wstępie, przykuła uwagę młodych słuchaczy pięknym opowiadaniem o Andersenie i o dzielnej Faustynie. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały też ciekawostek o Karolu Wojtyle. Pani Wioletta przygotowała także teatrzyk kukiełkowy, ciekawe zagadki i konkursy.
      Na zakończenie uczniowie zadawali autorce mnóstwo pytań dotyczący sztuki pisania książek – i nie tylko!

      O tym miłym i wartościowym spotkaniu pamiętać będziemy bardzo długo. Dziękujemy!


       

       

    • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

       

      Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, w dniu 27 września br. odbyły się zajęcia
      na świetlicy z uczniami klas I-III.

      Z racji tego, że Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania zbiega się ze Światowym Dniem serca,
      tematem przewodnim spotkania było hasło: „W zdrowym ciele – zdrowe serce”. Najpierw dzieci
      uważnie wysłuchały bajki pt. „Wielkie serce”. Następnym punktem było spotkanie
      ze szkolną higienistką Panią Jadwigą, która przedstawiła na przestrzennym modelu budowę serca,
      opowiedziała jaką funkcję pełni w naszym organizmie oraz wymieniła najczęstsze
      choroby związane z tym organem. Dzieci poznały też w praktyce działanie stetoskopu, ciśnieniomierza,
      a także nauczyły się sprawdzać swój puls.  Dowiedziały się też, jak należy dbać o serce.
      Na zakończenie spotkania zrobiły wielkie serce z papieru i bibuły.

       

      Dziękuję Pani Joannie Stanuch i Pani Jadwidze Kidackiej za udział i  pomoc w realizacji zajęć.

       

       

              

       

        

       

    •  

      NARODOWE CZYTANIE 2021

      Za nami 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania, objęta honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem czytaliśmy „Moralność Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Uczniowie klas VI – VIII spotkali się na wspólnym czytaniu w ogrodzie przy ławeczce patrona szkoły ks. Jana Twardowskiego i Dębie Katyńskim. Uczniowie z młodszych klas, również uczestniczyli w tej edycji, czytając w swoich salach odpowiednie do ich wieku książki.

      Dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i uczniom za aktywny udział w akcji i wspólne czytanie.

       

       

       

    •  

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       






      W dniu 9.09.2021r. o godz. 9.00 w naszej szkole odbędzie się dziesiąta edycja akcji Narodowe Czytanie. Para Prezydencka zaproponowała w tym roku do czytania  „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

       

      Nasza inicjatywa objęta została Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Z tej okazji otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć „Narodowego Czytania”
      z kancelarii Prezydenta RP.

      Osoby, które chcą otrzymać pamiątkowy stempel proszone są o przyniesienie własnego egzemplarza książki.

       





    • POCZYTAJ MI PRZYJACIELU


      W marcu nasza szkoła przyłączyła się do projektu Poczytaj mi, przyjacielu", w ramach którego chętni uczniowie i nauczyciele raz
      w miesiącu przeprowadzali zajęcia czytelnicze w oddziale przedszkolnym.
      Zajęcia były także okazją do wspólnej zabawy i rozmowy.

       

       

       

                                      

       

       


    • KS. JAN TWARDOWSKI
       
       
      Do moich uczniów 

      Uczniowie moi, uczenniczki drogie,
      ze szkół dla umysłowo niedorozwiniętych,
      com wam uczył lat kilka, stracił nerwy swoje,
      i wam niechaj poświęcę kilka wspomnień świętych.

      Jurku, z buzią otwartą, dorosły głuptasie-
      gdzie się teraz podziewasz, w jakim obcym tłumie -
      czy ci znów dokuczają na pauzie i w klasie -
      i kto twe smutne oczy nareszcie zrozumie.

      Janko Kosiarska z rączkami sztywnymi,
      z noskiem co się tak uparł, że został króciutki -
      za oknem wiatr czerwcowy z pannami ładnymi -
      a tobie kto daruje choć uśmiech malutki.

      Pamiętasz tamta lekcję, gdym o niebie mówi,
      te łzy co w okularach na religii stają -
      właśnie o robotnikach myślałem z winnicy,
      co wołali na dworze - nikt nas nie chce nająć.

      Janku bez nogi prawej, z duszą pod rzęsami -
      grubasku i jąkało - osowiały, niemy -
      Zosiu coś wcześnie zmarła, aby nóżki krzywe
      szybko okryć żałobnym cieniem chryzantemy.

      Wojtku wiecznie płaczący i ty coś po sznurze
      drapał się, by mi ukraść parasol, łobuzie -
      Pawełku z wodą w głowie i ty niewdzięczniku
      coś mi żaby położył na szkolnym dzienniku.

      Czekam na was, najdrożsi, z każdą pierwszą gwiazdką -
      ze srebrem betlejemskim co w pudełkach świeci -
      z barankiem wielkanocnym. - Bez was świeczki gasną -
      i nie ma żyć dla kogo.
      Ten od głupich dzieci.
       
       
       

      Tutaj znajdziesz biografię i zbiór wierszy ks. Jana Twardowskiego,
      https://poezja.org/wz/Twardowski_Jan/

       

      a tutaj same wiersze.

      https://literatura.wywrota.pl/db/literatura/autor_urlized,ksiadz-jan-twardowski,ksiadz-jan-twardowski,1,ww,1,nh,9

       


    • Trwa XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
      pod hasłem:
      „Lubimy czytać polskich autorów!”


       


      W całym kraju odbywają się spotkania i wspólne czytanie oraz słuchanie ulubionych książek, a w mediach społecznościowych Fundacji
      z czytelnikami spotykają się

      najbardziej lubiani autorzy i ilustratorzy – zwycięzcy niedawno przeprowadzonego
      przez Fundację Plebiscytu „ZŁOTA DWUDZIESTKA –
      20 książek na 20-lecie kampanii czytania”.


       


       


      Co za nami?


      Co przed nami?


       


      Tydzień Czytania rozpoczął się symbolicznie
      26 maja – w Dzień Matki.

      O 13.00 odbyła się Inauguracja Tygodnia online
      z udziałem Ireny Koźmińskiej, Prezes Fundacji, Ambasadorki Fundacji Doroty Koman, oraz pisarzy: Joanny M. Chmielewskiej, Barbary Gawryluk, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Katarzyny Terechowicz, Wojciecha Cesarza, Grzegorza Kasdepke, Marcina Kozioła, Michała Rusinka
      i Łukasza Wierzbickiego
      .

      Wspólnie przeczytano „Lokomotywę” J. Tuwima,
      a także wymieniono 20 powodów, dla których
      warto czytać dzieciom. zobacz:

      https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/522534688944894)


      O 15.00 odbyło się spotkanie Mama-pisarka! 
      Autorki książek ze Złotej Dwudziestki: Iwona Chmielewska, Joanna M. Chmielewska, Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz Barbara Kosmowska rozmawiały z Dorotą Koman
      o byciu matką i jednocześnie pisarką. zobacz:
      https://www.facebook.com/watch/live/?v=512906883187049&ref=watch_permalink


      Głównym bohaterem drugiego dnia Tygodnia Czytania (27 maja) był „Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka. 

      O 10.00 fragment książki zabrzmiał w interpretacji Artura Barcisia zobacz:

      https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/posts/4149425665080341

       o13.00 Dorota Koman rozmawiała z Wojciechem Widłakiem zobacz:

      https://www.facebook.com/watch/live/?v=984152599023408&ref=watch_permalink),

       a o 18.00 mogliśmy zobaczyć, jak Elżbieta Wasiuczyńska rysuje kaczkę Katastrofę zobacz: https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/posts/4149444148411826


      Tydzień Czytania potrwa do 2 czerwca.

      Codziennie o 10.00 fragment książki ze ZŁOTEJ DWUDZIESTKI czyta jeden z Ambasadorów Fundacji. 

       Codziennie o 13.00 odbywa się spotkanie live z jednym z autorów książek ze ZŁOTEJ DWUDZIESTKI.
      Gośćmi Doroty Koman będą: 

      28 maja (pt) - Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka „Florki. Z pamiętnika ryjówki”
      https://www.facebook.com/events/888638118661271

      29 maja (sb) - Grzegorz Kasdepke, autor „Detektywa Pozytywki” i „Kacperiady” https://www.facebook.com/events/872882883354709

      30 maja (nd) - Joanna Fabicka, autorka „Rutki”
      https://www.facebook.com/events/304092011200956

      31 maj (pn) - Marcin Kozioł, autor „Tajemnicy przeklętej harfy”. Tego dnia o 15.00 Michał Rusinek przeczyta swoje „Wierszyki domowe”.
      https://www.facebook.com/events/225142845746911

      W Dzień Dziecka, 1 czerwca (wt), o 13.00 spotkanie z Barbarą Kosmowską, autorką „Pozłacanej rybki” i „Gwiazdy z pierwszego piętra”

      https://www.facebook.com/events/2537225423253425


      O 15.00 – „Kiedy byłem małym chłopcem…” 
      Gośćmi Doroty Koman będą pisarze: Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Grzegorz Kasdepke, Marcin Kozioł, Michał Rusinek, Tomasz Samojlik, Łukasz Wierzbicki

      https://www.facebook.com/events/216855643366715


      W „ósmym” dniu Tygodnia Czytania - 2 czerwca
      o 11.00 – odbędzie się spotkanie z autorami opowiadań z tomu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”: Pawłem Beręsewiczem, Wojciechem Cesarzem, Barbarą Kosmowską, Katarzyną Ryrych
      i Katarzyną Terechowicz
      https://www.facebook.com/events/786507465390455


      Wszystkie spotkania live odbywają się na fundacyjnej stronie fanowskiej na Facebooku, a nagrania spotkań są systematycznie zamieszczane na fundacyjnym kanale YouTube oraz na stronę internetową XX OTCD

       

       

       



    • Konkurs „Czytamy z Gangiem Fajniaków” rozstrzygnięty!

       

      Uczniowie klas I – III brali udział w szkolnym konkursie „„Czytamy z Gangiem Fajniaków”. Celem konkursu było budowanie nawyku czytania wśród uczniów najmłodszych klas.
      Zwycięską klasą okazała się klasa I – wychowawca p. Grażyna Nowak, a najwięcej książek przeczytały: Wiktoria Środoń, Magdalena Płatek
      i Nikola Barć. Uczennice otrzymały nagrody:

      1. Wiktoria Środoń (I miejsce: książka „Gang Fajniaków” i Fajniak Dobromir)

      2. Magdalena Płatek (II miejsce: kolorowanka „Gang Fajniaków” i Fajniak Słoneczko Sonia.

      3. Nikola Barć (miejsce III: Fajniak Chmurka Celinka)

      Wszyscy uczniowie klasy pierwszej otrzymali naklejki z Fajniakami.

      Podczas spotkania z okazji wręczenia nagród odbyło się głośne czytanie wybranych przez uczniów klasy pierwszej książek.

      Laureatom, uczniom klasy pierwszej oraz wychowawczyni serdecznie gratuluję.

       


       

       

    •  

      O KRAINIE POLLANDI, KTÓRA UNIKNĘŁA ŚMIECIOWEJ EPIDEMII

       

      Okazją do kolejnych zajęć czytelniczych dla uczniów klas 1 – 3 było święto „Dzień Ziemi”. Tym razem czytaliśmy bajkę „O krainie Pollandi, która uniknęła śmieciowej epidemii! Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi problemami ekologicznymi musieli zmierzyć się mieszkańcy krainy Pollandi.
      Bajka stała się też zachętą do dyskusji na temat sposobu dbania o naszą planetę.

       


    •  

       

       

       

       

       

       

       

       

       

            

       

      Zapraszam do obejrzenia prezentacji Swiatowy_Dzien_Ksiazki_i_Praw_Autorskich(1).pdf

       

       

    •  

      DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR KATYNIA

       

      W 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, urzędników i wszystkich innych przedstawicieli polskiej inteligencji, zamordowanych przez reżim sowiecki i pogrzebanych na cmentarzach w Bykowni, Charkowie, Katyniu i Miednoje.

      Po wojnie bardzo wielu artystów – od tych znanych na emigracji aż po wdowy polskich oficerów pisało wiersze pełne tęsknoty, bólu i żalu spowodowanego utratą bliskich, utratą polskiej elity. Bardziej znani poeci, którzy napisali wiersze dotyczące Zbrodni Katyńskiej to Zbigniew Herbert, Feliks Konarski i Marian Hemar.

       

      Forteca  „Katyń”

      Związano do tyłu ręce,
      By w obecności kata
      Nie mogły się wznieść błagalnie
      Do Boga i do świata.
      Zakneblowano usta!
      By w tej katyńskiej nocy
      Nie mogły wołać o litość
      Ni wezwać znikąd pomocy.
      W podartym jenieckim płaszczu
      Martwą do rowu zepchnięto
      I zasypano ziemią
      Krwią na wskroś przesiąkniętą.
      By zmartwychwstać nie mogła,
      Ni znaku dać o sobie
      I na zawsze została
      W tym katyńskim grobie.
      Bo tylko świt, który wstawał
      Na kształt różowej pochodni
      Mógłby wyjawić światu
      Sekret ponurej zbrodni…
      Bo tylko drzewa nad grobem
      Stojące niby gromnice
      Mogłyby liści szelestem
      Wyszumieć tę tajemnicę.
      Bo tylko ta ziemia milcząca,
      Kryjąca jenieckie ciała,
      Wyznać okrutną prawdę
      Mogłaby, gdyby umiała…

      Więcej na str. https://prawicowyinternet.pl/poezja-katynska/

       

       




    •  

      MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
       
       
       
       
       
      Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza
      Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
       
       
      Hans_Christian_Andersen.pdf - Człowiek, jakiego nie znacie
       
       
       
       
    •  

       

      W KLASIE IV

       


      Jak co roku w miesiącu marcu obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Uczniowie też uczcili ten dzień uczestnicząc
      w przeglądzie poezji wiosennej, które odbyło się online.  Dzieci były wspaniale p
      rzygotowane i pięknie recytowały  wiersze.

      Dziękuję Pani Annie Biedce za pomoc w przygotowaniu poranka literackiego, a dzieciom za przepiękne występy.

       

           
       
       
    • DZIEŃ KOBIET
      - autorki naszych książek


      Z okazji Dnia Kobiet prezentuję portrety najpoczytniejszych autorek,
      których książki znajdują się w bibliotece szkolnej.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

         

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

      21 LUTY

       

      Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące.
      To również data, która ma przypomnieć, że chroniąc język ojczysty - dbamy o tożsamość kulturową.
      Z tej okazji zapraszam do odkrycia tajemnic wyrazów, których używamy na co dzień,
      a o których tak niewiele wiemy. Wyruszcie zatem w świat historii słów
      z książką Michała Rusinka "Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych", 
      a zobaczycie, jak fascynująca może być historia języka polskiego.

      https://view.genial.ly/602bfaf7b84e120da72c3cac/
      presentation-wihajster-czyli-przewodnik-po-slowach-pozyczonych?fbclid=IwAR39sX8vFjL8GJge5lpjbjB7Em9idcy0EuY3O-xo_
      rHmdOKafQbzmaw_6HA

       

       

    • Okazją do kolejnych zajęć bibliotecznych z uczniami klasy III stało się święto zakochanych czyli Walentynki. Na początek trzecioklasiści wysłuchali bajki „O Wilku, który chciał się zakochać”, a potem obejrzeli prezentację „Historia świętego Walentego”. Rozmawiali z czym kojarzy im się to święto, z jakimi słowami, przedmiotami i zachowaniami. Następnie uczniowie wyszukiwali w słownikach słowa kocham cię w różnych językach. Kolejnym zadaniem było rozwiązanie Walentynkowej Krzyżówki, której hasła związane były z literackimi parami.
      W dalszej części zajęć dzieci same wykonały kwiatki z serduszek, by w dniu Walentynek, podarować je komuś, kogo lubią. W końcu dzieci wzięły udział w zabawie „Powiedz koledze/koleżance coś miłego” i częstowały się słodką niespodzianką. Na zakończenie zajęć wszyscy wypożyczyli sobie książkę „w ciemno” oraz otrzymali dyplomiki.

      Serdecznie dziękuję uczniom klasy III za aktywny udział w zajęciach, Pani wychowawczyni Józefie Czarnik i pani Joannie Stanuch za współpracę.

             

                                                                 

        

       

       

    • PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2021

       

      Dnia 5 lutego 2021 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników bibliotek: szkolnej i publicznej. Uczniowie zostali zaproszeni w wyjątkową podróż do krainy książek. Podróż odbywała się pociągiem. Zanim jednak nasze biblioteczne pendolino wyruszyło w drogę, każde dziecko musiało kupić bilet, czyli odgadnąć zagadkę związaną z biblioteką i książkami. Po wykonaniu zadania pociąg ruszył, zatrzymując się na trzech stacjach. Na pierwszej „W świecie książki” zaprezentowano uczniom ciekawe pozycje znajdujące się w bibliotekach, druga nazywała się „Zniszczone piękno”. Tu z kolei uczniowie zobaczyli tylko zniszczone i poplamione książki. Na tej stacji pierwszoklasiści wysłuchali też próśb książek
      i dowiedzieli się, jak należy dbać o nie. Ostatnia stacja to „Jaka to bajka” - uczniowie musieli zmierzyć się z zagadkami sprawdzającymi znajomość baśni, bajek i wierszy. Ze wszystkimi zadaniami pierwszoklasiści poradzili sobie doskonale i wtedy nadszedł czas na złożenie przez nich przyrzeczenia i dokonanie aktu pasowania na czytelnika. Uroczystość uświetniła piękna recytacja wierszy o książce w wykonaniu pierwszaków. Na pamiątkę tego spotkania uczniowie otrzymali dyplomy i zakładki do książki.

      Wszystkim nowym czytelnikom życzę, aby książki odkryły przed nimi świat tajemnic, przygód, niezwykłych emocji i wiedzy. Zapraszam do Biblioteki. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

      Serdeczne podziękowania dla wychowawczyni klasy I Pani Grażyny Nowak oraz Pani Joanny Stec i dla Pani Joanny Stanuch za współpracę
      w przygotowaniu uroczystości.

       

                             

                                

                                                

                                   

       


    • WIERSZE O ZIMIE

       

       

      Tutaj znajdziesz wiele wierszy o tematyce zimowej:

      https://poezja.org/wz/zbior/Wiersze_o_zimie/

    •  

      Kto nas kocha najgoręcej, kogo my kochamy?
      Komu dziś życzenia gorące składamy?
      To jest nasza Babunia, której pokażemy,
      Jak dzielić uczucia i słowa umiemy:
      BABCIA! BABCIA! B A B C I A !

      To niezwykły przypadek, super także jest dziadek.
      Bo nawet w środku nocy nie odmówi pomocy,
      Gdy sytuacja jest groźna, liczyć na niego można.
      Niechaj nastawi ucha i swoich wnuków posłucha:
      DZIADEK! DZIADEK! DZIADEK!

       

       

       

       

       

       

      W Polsce 21 stycznia przypada Dzień Babci. Jest to dzień, w którym babcie są uhonorowane,a wnuki składają życzenia swoim babciom.
      Natomiast dzień później 22 stycznia jest Dzień Dziadka, dzień w celu uhonorowania dziadków.
      Przyjęło się, że w ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom i zwykle towarzyszy temu wręczenie laurek.
      Skąd się wzięły obchody dni Babci i Dziadka w Polsce?
      Jak wyglądają obchody w innych krajach?

      Pod tym adresem znajdziesz odpowiedzi.
       https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/01/21/historia-dnia-babci-i-dziadka/

       

       


    • PATRONI 2021 ROKU

       

       


       

       

       

      Patronami roku 2021 są: kardynał Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz.
      Rok 2021 będzie również rokiem Konstytucji 3 Maja.

       

      Aby bliżej poznać sylwetki patronów 2021 roku przeczytajcie informacje zawarte na stronie:

      http://www.sbp.pl/artykul/?cid=22982

       

       

       

       

    •  
    • NAJPIĘKNIEJSZE WIERSZE NA BOŻE NARODZENIE

       

            

       

       


    • KAMISHIBAI

       

       

      Jak uatrakcyjnić dzieciom czas? Biblioteka Szkolna proponuje Kamishibai. Pod orientalnie brzmiącą nazwą kryje się niezwykle ciekawa,
      stara japońska tradycja opowiadania historii za pomocą tekstu i stworzonych do niego kolorowych ilustracji, wsuwanych do małego drewnianego parawanu zwanego butai. Tłumacząc dosłownie z języka japońskiego, Kamishibai to sztuka teatralna na papierze, czyli teatr obrazkowy.

      Zachęcam dzieci do tworzenia nowych przedstawień.

       

      https://www.youtube.com/watch?v=EesmFA-5pPc&fbclid=IwAR2RJY5hFUKxeWZ0nY9Yx3or6ut1kMhg87iBHTozpyxxL2k2Lw2Tyan1Dhk

      https://www.youtube.com/watch?v=9axYzsYcvhw       

       

    • MIKOŁAJKI

       

       

      Skąd św. Mikołaj bierze prezenty.

      Chcesz się dowiedzieć, skąd św. Mikołaj bierze prezenty. Tutaj znajdziesz odpowiedź: Skad_sw.Mikolaj_bierze_prezenty_-_opowiadanie(1).pdf

       

      Błyskawiczny quiz „Co wiem o św. Mikołaju”.

      1. Gdzie mieszka św. Mikołaj?
      2. Kiedy obchodzi imieniny?
      3. Kto pomaga Mikołajowi w przygotowaniu prezentów?
      4. W czym Mikołaj przynosi dzieciom prezenty?
      5. Jaki zwierzęta ciągną pojazd św. Mikołaja?
      6. Co dostają niegrzeczne dzieci od św. Mikołaja?
      7. Jaki pojazd ma płozy?
      8. Jaki kolor jest ulubionym kolorem św. Mikołaja

       

      Rebusy

       

                                                        

       

      Odszukaj 10 różnic pomiędzy obrazkami.

       

                                                                              

      Mikołajkowa wykreślanka. Znajdź ukryte wyrazy.

                                                                              

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

      Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

      Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

    •                                                                                                      

    •  

      DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

       

      Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka,
      najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych
      i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

       

       

      Historia Pluszowego Misia

       

                            Historia pluszowego misia rozpoczyna się w roku 1902, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych
      Theodore Roosevelt udał się na polowanie na terenie Missisipi.

                                                                                                                                                       

       

                          W polowaniu, poza prezydentem, uczestniczyło wiele ważnych osobistości. W tamtych czasach była to bardzo popularna rozrywka, w której
      zawody wygrywał ten,
      kto upolował największe zwierzę.

       

                 Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić. Prezydent widząc przerażone zwierzę nakazał
      wypuścić je i nie zadawać więcej krzywd.
      Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman. To on właśnie uwiecznił całe zdarzenie na rysunku,
      który
      opublikowała gazeta The Washington Post. Ilustracja błyskawicznie zyskała popularność.

       

                                  

       

                                  Popularna ilustracja stała się inspiracją dla twórcy zabawek, Morrisa Michtoma. Stworzył on małego, miękkiego misia i wystawił na sprzedaż
      z etykietą Teddy's Bear, czyli Miś Teda. Maskotka odziedziczyła swoje imię po prezydencie, którego zdrobniałe imię Theodore brzmi Teddy.

       

       

                             Równocześnie, w Niemczech, Richard Steiff rozpoczął produkcję podobnych maskotek, według projektu
      swojej ciotki. Zabawki zostały wystawione na wielkich targach w Lipsku i wykupione w kilku tysiącach sztuk. Ich dalsza podróż zaprowadziła je
      do Ameryki, gdzie dzieci obdarzyły je ogromną miłością.

                                                                                                                                                            

       Pierwsze misie wyglądały dość poważnie. Ich kształt przypominał raczej dorosłego niedźwiedzia.

       

                           Dzisiejsze misie przypominają małe niedźwiadki. Niezależnie od tego, jak zmienił się ich wygląd,
      przez ponad sto lat niezmiennie misie goszczą w naszych sercach!

       

       

      „Misiowe postacie z bajek”
      - zagadki słowne

       

      Rozumek jego mały, a miodek to przysmak doskonały.

      Mieszka w Lesie Stumilowym, do zabawy jest gotowy –

       z przyjaciółmi to rzecz jasna: Krzyś, Prosiaczek, Kłapouchy,

      Tygrys, Sowa i Maleństwo,

      to są jego przyjaciele – razem bawić jest weselej.    .....................................................

       

      Który misiu na dobranoc śpiewa tak:

      ciemno wszędzie – księżyc świeci,

      dzieci lubią misie – misie lubią dzieci.

      I klapnięte uszko ma, lecz mu to wcale nie przeszkadza ......................................................

       

      Skaczą wszędzie jak piłeczki, podskakują im czapeczki.

      Jagody uwielbiają i sok z niego wyrabiają.   .....................................................

       

      Tęczowe te misie mieszkają w krainie, w której miłość i dobroć płynie.

      Na brzuszkach symbole kolorowe mają i wszystkim wokół pomagają.  ......................................................
       

       

      Przyjacielem jest dziewczynki, która stroi śmieszne minki.

      Wszędzie psoci, hałasuje i podkrada mu malinki.

      Chodzi w różowym kubraczku –

      czy wiesz kto to taki mój przedszkolaczku? .....................................................

       

      Sztuki walki zna ten miś – czy już wiesz o kogo chodzi mi?

      Biało-czarne ma futerko, gruby brzuszek, mocną pięść,

      Jego” tata” to jest gęś. .....................................................

       

      Ta złotowłosa dziewczynka po lesie biegała

      i czegoś do zjedzenia sobie szukała.

      Natrafiła na domek mały i  zrobiła psoty w tym domku całym:

      krzesełko złamała, kaszkę schrupała, a na koniec w łóżeczku się wyspała, ale rodzinka, która tam mieszkała - wcale się nie zdenerwowała.

                            .....................................................
       
       

      Co to za miś, brzuchem do góry po wodzie pływa dziś?

      Przyjaźni się z czarną panterą i małym chłopcem w dżungli,

      A chłopiec ma na imię ma Mowgli. .....................................................

       

       

      „Misiowe postacie z bajek”
      - rebusy

       

                                                                                                                               …………………………………

                        …………………………………

                                                                                                                 .

                                                                                                                               .......................................

                                                                         

       

                   ............................................

       

        Misiowe lekturki:

        Julia BoehmeTrzyminutowe opowiadania o misiach

        Michael Bond seria o Misiu Paddingtonie

        Joanna Chmielewska „Pafnucy: opowieści o dobrym niedźwiedziu”

        Honorata Chróścielewska „Pożegnanie z misiem”

        "Cyrkowe sztuczki Gumisiów”

        DisneyMój brat niedźwiedź

        Czesław Janczarski seria o Misiu Uszatku

        Janosch „Ach, jak cudowna jest Panama”

        Rudyard Kipling „Księga dżungli”

        Gosta Knutsson „Nalle, wesoły niedźwiadek”

        Aleksander Alan Milne „Kubuś Puchatek”; „Chatka Puchatka”

        Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”

        Ewa Szelburg-Zarembina „Przygoda Misia”

        Anna Szymanowska „Przygody misia Guziczka

        Bogusław Zeman „Opowieści misia Tulisia: bajki dla chorusków i nie tylko...”

       

       

    •  

      LEKTURY SZKOLNE

       

        Jeżeli potrzebujesz wypożyczyć lekturę szkolną, którą masz czytać, mogę Ci ją udostępnić. Napisz do mnie na e-dzienniku, a Ja przygotuję Ci książkę do wypożyczenia.
        W wiadomości napisz tytuł potrzebnej lektury. Postaram się jak najszybciej przygotować potrzebną pozycję książkową. Sprawdzaj u siebie na wiadomościach
         w e-dzienniku, gdyż tam będę umieszczać  miejsce odbioru książek.

        Podczas kolejnego etapu nauczania zdalnego przypominam o książkach dostępnych online.

        Zachęcam do zapoznania się z bogatą ofertą Internetu. Oto kilka przydatnych linków:

      ·       Biblioteka Internetowa Wolne Lektury – zapewnia dostęp do książek zarówno w wersji online, jak i w formie audiobooków. Nie trzeba się logować.

        https://wolnelektury.pl/   

      ·       Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

         https://polona.pl

      ·       Ninateka – platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie.

        https://ninateka.pl 

      ·         https://lektury.gov.pl/ - rządowy portal, nowe narzędzie ułatwiające zapoznawanie się z utworami literackimi będącymi na liście lektur szkolnych.

        W razie jakichkolwiek pytań, problemów i wątpliwości pozostaję do Waszej dyspozycji, służę radą i pomocą poprzez platformę Teams oraz e-dziennik.

    •  

      WIERSZE O JESIENI

       

             

             

       

      Tutaj znajdziesz wiele wierszy o tematyce jesiennej:
      https://poezja.org/wz/zbior/Wiersze_o_jesieni/

       

    • 11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

       

      Tutaj znajdziesz: Pisarze polscy w walce o niepodległość i wiele innych informacji o drodze Polski do niepodległości.

      http://www.wimbp.rzeszow.pl/wystawa_niepodleglosc/exhibits/show/w-drodze-do-niepodleglosci/pisarze-polscy-w-walce

       

      • Nagłówek

      •  

        "ORZEŁ BIAŁY" - GODŁEM POLSKI
        konkurs plastyczny


         

        W piątek 6 listopada 2020r. odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień uczniom, którzy brali udział w konkursie plastycznym pt. „Orzeł Biały – Godłem Polski”. Konkurs został ogłoszony przez Bibliotekę Szkolną Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi oraz Bibliotekę Publiczną w Czudcu Filia Nowa Wieś. Celem konkursu było propagowanie twórczości artystycznej młodych ludzi, kształtowanie postawy patriotycznej i wzmacnianie ich wiary we własne możliwości. Wpłynęło 25 prac plastycznych. Przy ocenie prac Jury konkursu uwzględniło zgodność z tematem, pomysłowość, jakość techniczną i poziom estetyczny prac, walory artystyczne oraz inwencję twórczą.  

        Poniżej wyniki konkursu i fotogaleria z rozdania nagród.

         

        Nagrody:

        • Kategoria wiekowa klas I-III
           

        Miejsce I:

        Nikola Barć, Magdalena Płatek, Martyna Sikora, Joanna Kozioł

        Miejsce II:

        Katarzyna Kremer, Nikodem Sikora, Rita Jacek, Zuzanna Ruszała, Wiktoria Środoń

        Miejsce III:

        Emilia Świerczyńska, Lena Oliwa, Emilia Kucab, Gabriela Ruszała, Miłosz Jacek, Gabriel Kaźmierski
         

        • Kategoria wiekowa klas IV-VI

        Miejsce I:

        Alan Głowacki
         

        • Kategoria wiekowa klas VII-VIII

         

        W tej kategorii nie przyznano nagród

         

        Wyróżnienia:

        Michalina Czarnik, Alicja Wiater, Dominik Maźnicki, Szymon Siuta, Emilia Marciniec, Kajetan Oliwa, Kacper Głuchowski, Kinga Barć, Patrycja Barć.

        Dzieci włożyły dużo zaangażowania i wykazały się kreatywnością w tworzeniu prac, dlatego wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

        Nagrody zostały ufundowane przez Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Czudec oraz GBP w Czudcu.

        Podziękowania dla: Pani Haliny Zaręby, Pani Agnieszki Hrobaczek,  Pani Joanny Stanuch za współpracę w organizacji konkursu.

         

                   


                            

                            

    • O tym jak Kornelka pokochała książki…

       

      20 października 2020 r. wraz z zajęciami bibliotecznymi w Oddziale Przedszkolnym gr. „O” odbyły się warsztaty ze szkolną higienistką Panią Jadwigą Kidacką. Miały one na celu uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania higieny osobistej i częstego mycia rąk. Po wysłuchaniu bajki terapeutycznej (z serii bajek o koronawirusie dla dzieci) pt. „O tym jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki” Lidii Ippoldt, dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki i dyskutowały na temat sposobów spędzania wolnego czasu w domu, w czasie epidemii. Opowiadały też o miejscu jakie zajmują książki w ich życiu, a także o zaletach wynikających z ich czytania. Następnie Pani higienistka przybliżyła najmłodszym temat Covid-19
      i wytłumaczyła dlaczego należy myć ręce. W trakcie zajęć przedszkolaki dowiedziały się o zarazkach bytujących na brudnych dłoniach oraz chorobach przenoszonych za ich pośrednictwem.  Zapoznały się także z techniką dokładnego i skutecznego mycia rąk.

      Dziękuję za współpracę  Paniom Joannie Stanuch i Pani Jadwidze Kidackiej, a także dzieciom oraz Paniom Agnieszce Ptak i Natalii Holweger
      z Oddziału Przedszkolnego za czynny udział w zajęciach.


                                                                                                           

                                                                                                

    • NOC BIBLIOTEK 2020


      Za nami Noc Bibliotek 2020. Kolejna - VI edycja odbyła się pod hasłem „ Klimat na czytanie”.

      Z tej okazji Biblioteka Publiczna wraz z Biblioteką Szkolną SP w Nowej Wsi zaprosiły uczniów klasy VIII, aby wspólnie czytać wybrane teksty Św. Jana Pawła II. Uczniowie zapoznali się również z biografią tego wspaniałego człowieka i odpowiadali na pytania z quizu, które dotyczyły najważniejszych wydarzeń z życia naszego Papieża. Trzeba przyznać, że uczniowie doskonale sobie z nim poradzili. Na zakończenie zajęć zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz zakładki do książek ze sławnymi sentencjami Św. Jana Pawła II.




       

    • 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Biblioteka Szkolna wraz z Panią Joanną Stanuch z Biblioteki Publicznej zorganizowały wspólne zajęcia. Podczas spotkania dzieci wysłuchały bajki M. Rościszewskiego "Złote jabłka i dziewięć pawic", która bardzo im się podobała, a podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej - " Złote jabłko" przy użyciu papieru kolorowego, kleju i brokatu.

         

    •  

      W dniu 8. września 2020r. w godz. 8.00 – 12.00 w naszej szkole odbyła się dziewiąta edycja akcji Narodowego Czytania.
      Para Prezydencka zaproponowała w tym roku do czytania  „Balladynę”Juliusza Słowackiego. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania 
      miała formę maratonu. W czytaniu wzięły udział klasy 4-8 wraz z wychowawcami. Każda klasa czytała jeden akt.

       

    •  

      „Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa”.
      Słowa Mariusza Nakielnego są myślą przewodnią tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
      połączonych ze świętem Dnia Bibliotekarza.

       

      Włącz się i Ty w obchody Tygodnia Bibliotek!

       (szczegóły w wiadomościach w dzienniku elektronicznym)  

       

       

       

    • Materiały edukacyjne

      – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

       

      Wykaz stron internetowych do nauki zdalnej, rekomendowany przez MEN


       

       https://lekcjaliteratury.pl/men-wskazuje-jak-uczyc-zdalnie-w-trakcie-zawieszenia-zajec/?fbclid=IwAR1fg12IHZCj_6dcp-A2pbcHyZP-pGV69QMVNdj_2LOtO6fR0zcCffoPDjU#Lista_materialow_edukacyjnych_MEN_na_czas_zdalnej_nauki

    • Książki w Internecie
       

      http://www.sp1leszczyny.pl/biblioteka/wp-content/uploads/2017/11/images.jpg 

       

      Drodzy czytelnicy!

      Szkoła zamknięta, więc biblioteka szkolna również.
      Jeżeli nie zdążyłeś wypożyczyć lektur szkolnych, które masz przeczytać,
      proponuję skorzystać z  tej strony:

      Biblioteki cyfrowe i inne źródła darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków:


      https://biblioteka.pl/artykul/Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587

    • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      23 kwietnia 2020

       

      23 kwietnia od 1996 roku obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Książki i Praw Autorskich.
      Data ta jest datą symboliczną. 23 kwietnia urodzili się lub odeszli znani pisarze,
       m.in.: Cervantes, Szekspir, Nabokow.

      Dzień ten - na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców
      - został ustanowiony przez UNESCO Dniem Książki i Praw Autorskich. Pierwsze obchody zbiegły się
      z 25 Kongresem Międzynarodowej Unii Wydawców, który odbył się w Barcelonie
      w setną rocznicę powstania twej organizacji.

       

      Dzień 23 kwietnia wiąże się również z katalońskim obyczajem.
      Każdy mieszkaniec Katalonii w dniu św. Jerzego - patrona tego regionu -
      obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.

       

      Pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie praw autorskich dzieł literackich i artystycznych
      została podpisana 9 września 1886 r. w Bernie. Następnie kilkakrotnie była zmieniana i uzupełniana.

       

      W roku 1952 została zwołana do Genewy Międzynarodowa Konferencja ds. Praw Autorskich,
      która uchwaliła Powszechną Konwencję ds. Copyright i powołała Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich.
      Konwencja genewska weszła w życie 16 września 1956 roku.

       

      POLSKA przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich
      w 1976 r. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach
      i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia
      praw autorskich - copyright.

       

    • Światowy Dzień Ziemi

      22 kwietnia 2020

       

      Książki dla dzieci o ekologii i ochronie środowiska

      Polecam kilka znakomitych książeczek dla dzieci o ekologii i ochronie środowiska. 
      Sympatyczni bohaterowie tych lektur pomogą wprowadzić najmłodszych w świat przyrody,
      zachęcą dziecko do stosowania zasad troski o środowisko na co dzień.

       

       

      Zielnik. Runo leśne - Henryk Garbarczyk
      Ta książka pokaże dziecku jak zbierać, suszyć i układać roślinki we własnym zielniku.

      Pstryk! Jak oszczędzać energię, Fuj! Jak mniej śmiecić, Plusk! Jak oszczędzać wodę, Uff! Jak dbać
      o powietrze - Núria i Empar Jiméne

      Dziecko dowie się, jak w prosty sposób można dbać o otaczający nas świat, zarówno w domu, jak i w szkole czy na ulicy.

      Zielona przygoda Pomarańczowej Skarpety, Niebieska przygoda klowna Pyzola oraz Żółta przygoda Zenobiusza - Olga Reszelska
      Książeczki uczulają maluchy na konsekwencje działań człowieka i przypominają o jego odpowiedzialności za planetę, na której żyje.

      Basia i śmieci – Marianna Oklejak

      Znana seria przygód zwykłej rodziny. Tym razem Basia dowiaduje się o tym, że śmieci szkodzą przyrodzie, przez śmieci giną np. wieloryby.

      Plastik Fantastik

      Książka, z której dzieci dowiedzą się wszystkiego o plastiku i jego zastosowaniu w różnych dziedzinach życia.

      Uratuj Ziemię! Uratuj mnie!

      Książki w prosty sposób uświadamiają najmłodszym, jak można wspierać naturę i żyć ekologicznie.

      Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie.

      Lektura dla wszystkich i małych i dużych. Z wielką dokładnością opisuje (wraz z konkretnymi przykładami), jak ludzie produkują śmieci i daje wskazówki, co zrobić, żeby było ich mniej.

    • Święto Konstytucji 3 Maja

       

      Wiersze na Święto Konstytucji 3 Maja

      http://www.wiersze.co.pl/swieto-konstytucji-3-maja

    • Jakie bajki czytać dzieciom
      w czasie epidemii koronawirusa?

       

      Prezentuję Państwu wybrane książki w formacie pdf, bajki terapeutyczne, opowiadania, picturebooki,
      filmy, animacje, które pomagają dzieciom wyjaśnić,czym jest epidemia koronawirusa
      i jak należy się w związku z nią zachowywać.

       

      Wybór należy do Państwa

       


      Masz tę moc -  to książka dla dzieci Agnieszki Frączek i Ewy Podleś. Powstała przy współpracy lekarzy i psychologów. Ta publikacja pozwoli dzieciom zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać.
      https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

      Bajkę Jeżyk Bartek zostaje w domu napisała psycholożka i nauczycielka języka polskiego Marta Mytko. Bajka wyjaśnia dzieciom, dlaczego muszą zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu.

      https://dzieciecapsychologia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Je%C5%BCyk-Bartek.pdf

      Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie napisała psycholożka Dorota Bródka. Książka dostępna jako ebook w formacie PDF i w formie audiobooka.
      http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdfhttps://dorotabrodka.pl/bajka-o-krolu-wirusie-i-dobrej-kwarantannie-audiobook/

      Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego. Opowieść na czas zarazy. Bajka autorstwa psycholożki
      i bajkoterapeutki Marii Maruszczyk.

      https://www.youtube.com/watch?v=x1YbDDpMXb8&app=desktop

      oraz

      bajki terapeutyczne napisane przez biblioterapeutkę dr Lidię Ippoldt: O krainie Pollandi, która nie dała się koronostworkowirusowi, O tym jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki, O tym, jak Marcelek z krainy Pollandi obronił dom przed koronostworkami.

      https://www.bibpedskawina.pl/attachments/article/250/Pollandia.pdfhttps://www.bibpedskawina.pl/attachments/article/251/Kornelka.pdf
      https://www.bibpedskawina.pl/attachments/article/252/Marcel.pdf

      i

      Filmy Edusie. Co to jest koronawirus? Pomysł i realizacja: Milena Muzyczuk, Ryszard Muzyczuk. Wsparcie merytoryczne: www.lekarzedlaprzedszkolakow.pl

      https://www.youtube.com/watch?v=Xdblj09W8BM

      Animacja o koronawirusie autorstwa Anny Kaczor.
      https://www.youtube.com/watch?v=52M3QlxD2c4

      Studio Dinksy przygotowało filmik edukacyjny wyjaśniający dzieciom i dorosłym pojęcia związane z koronawirusem (pandemia, kwarantanna itd.).
      https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM

       

       

    • Rok św. Jana Pawła II



      Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II.
      2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci, a 18 maja będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin papieża.

       

       

      Jan Paweł II to papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, miłośnik gór, człowiek pokoju i dialogu, niestrudzony pielgrzym, inspirator przemian na świecie, aktor, a także poeta i dramaturg. Interesował się literaturą i teatrem. Opublikował kilka dramatów, zbiory poezji, rozważania, myśli i opracowania filozoficzne. Wśród nich: „Hiob”, „Jeremiasz” (1940), „Pieśń o Bogu ukrytym” (1946),  „Brat naszego Boga” (1950), „Przed sklepem jubilera”(1960), „Rozważania o śmierci” (1975), „Myśląc ojczyzna” (1979) „Przekroczyć próg nadziei” (1994), „Dar i Tajemnica” (1996),  „Autobiografia” (2002), „Tryptyk Rzymski” (2003), „Wstańcie! Chodźmy!” (2004), „Pamięć i tożsamość” (2005).

       

      Tutaj znajdziecie wybrane wiersze Jana Pawła II

      https://www.apostol.pl/poezja/jan-pawel-ii

      https://poezja.org/wz/Wojty%C5%82a_Karol/

       

    • DZIEŃ MATKI

       

    •  

      Tutaj znajdziesz biografię i zbiór wierszy ks. Jana Twardowskiego,
      https://poezja.org/wz/Twardowski_Jan/

       

      a tutaj same wiersze.

      https://literatura.wywrota.pl/db/literatura/autor_urlized,ksiadz-jan-twardowski,ksiadz-jan-twardowski,1,ww,1,nh,9

       

    • Lorem ipsum...